Tanıtım Filmi Nedir?

29 Haziran 2022
Posted in Blog
29 Haziran 2022 u0171928

Bir ürün, kurum ya da hizmet hakkında kamuoyunu ve hedef kitleyi bilgilendirmek üzere görsel olarak hazırlanan iletişim stratejisine tanıtım filmi denir. Tanıtım sırasında pek çok iletişim materyali ve stratejisi ile hareket edilmeli. Ancak, profesyonel tanıtım filmi en yüksek etkileşim sağlayan iletişim araçları arasında yer alır. Özellikle günümüzde hemen hemen herkes tarafından kullanılan sosyal medya kanallarında en çok ses getiren içerikler video içerikleri olarak öne çıkar. Tanıtım filmleri gerçek çekimlerden oluşabileceği gibi motion graphics tasarımlar ya da motion ve gerçek çekimlerin bir arada kullanıldığı çalışmalardan da oluşur.

Tanıtım Filmi Seçenekleri Nelerdir?

İçeriği ve hazırlanış yöntemine göre tanıtım filmi, farklı seçeneklere sahiptir. Dünya genelinde ve ülkemizde en sık kullanılan tanıtım filmi seçeneklerine bir göz atalım.

  • Kurumsal tanıtım filmleri; dil olarak diğerlerinden ayrılıyor. Daha kurumsal bir üsluba sahiptir. Kurumsal tanıtım filmlerinde tanıtım filmi çekimi, ilgili kurumun kurumsal renklerini içerir. Böylece tanıtım filminin marka ile bütünleşmesi sağlanır.
  • İnfografik tanıtım filmleri; infografik tasarımların hareketlendirilmesi sonucu elde edilen görüntülerle hazırlanan tanıtım animasyon film çeşididir.
  • Ürün tanıtım filmleri; satışa sunulan bir ürünün tanıtımını yapmak ya da yeni çıkan bir ürünü hedef kitleye tanıtmak için hazırlanır. Tüm tanıtım filmlerinde olduğu gibi ürün tanıtımında da gerçek görüntüler kullanılabileceği gibi motion tasarımlardan yararlanılabiliyor.
  • Firma tanıtım filmleri; genellikle kurumsal tanıtım filmleri olarak da adlandırılıyor. Firmayı tanıtmak için hazırlanır.
  • Etkinlik tanıtım filmleri; konser, seminer, fuar, parti gibi organizasyonları hedef kitleye tanıtmak için hazırlanır.
  • Web sitesi tanıtım filmi; yeni yaşama geçen web sitesinin ya da halihazırda kullanılan bir sitenin tanıtımını yapmadır. Daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamak için hazırlanır.

Tanıtım Filminin Önemi Nedir?

Tanıtım filmleri, kişiler ya da markalar için oldukça büyük bir iletişim stratejisidir. Video çekimi sırasında özenli kelimeler seçilip ilgili konu kişilerin dikkatini çekecek şekilde hazırlanıyor. Kısa ve öz bir anlatım içerir. Konuşmalar; montajlar, sesler ve benzersiz görüntüler elde edilecek şekilde destekleniyor. Böylece ilgili kişiler üzerinde büyük bir etki bırakabilir. Etkili bir video tasarımı ile tüm iş yükü azaltılıyor. Öz biçimde istenen karşı tarafa aktarılıyor.

Tanıtım Filmleri hizmeti hakkında detaylı bilgi almak için image8 uzman ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

, ,