Tanıtım Videosu Çekimi Sürecinde Dikkat Edilecek 5 Önemli Kural?

23 Nisan 2023
Posted in Blog
23 Nisan 2023 u0171928

Tanıtım videosu ürün, hizmet sektörü, organizasyon ya da firmaların hakkında bilgilendirici olan kısa videolardır. Hizmetin veya ürünlerin özelliklerini, yararlarını, kullanımlarını ya da firmaların amaçlarını içerir. Tanıtım videosu çekimi firmanın misyon ve vizyonunun tanıtımı için tasarlanıp, kurgulanır ve çekimlere geçilir.

Video tanıtım çekimlerinde dikkat edilmesi gereken önemli kurallar var. Bu kurallar şöyledir;

  1. Kamera ve Işıklandırma: Video kalitesi doğrudan kullanılan kamera ile alakalıdır. Kullanılan kamera çözünürlüğü yüksek kayıt yapan ve istenilen kare hızlarını destekleyen bir model olmalıdır. Ayrıca video kalitesi ışıklandırmayla da desteklenir. Aydınlatmalar çekim alanlarına yeterli miktarda ışığı sağlayarak görsel etkiyi artırır. Doğal ışığın yetmediği alanlarda yapay ışıklandırma kaynakları tercih edilir.
  2. Ses: İyi bir ses videonun profesyonel bir şekilde görünmesine yardımcı olur. Bundan dolayı çekim yapılırken en iyi ses kalitesini elde etmek için mümkün olduğunca iyi bir mikrofon kullanılır.
  3. Kadraj: Tanıtım videosunun estetikliği doğru kadrajlama ile mümkündür. Çekim alanlarınızın en iyi açısını belirleyerek objeleri ya da karakterleri doğru şekilde konumlandırarak video tamamlanır.
  4. Stabilizasyon: Tanıtım videosu çekimi esnasında titreme ve çalkalanma gibi istenmeyen hareketlerin önlenmesinde yardımcı olan ekipman desteklerinin kullanılması gerekir. Tripod ve video çekim ekipmanlarının kullanılması oldukça önemlidir.
  5. Post-Prodüksiyon: Çekilen tanıtım videolarının ham hallerinin doğru bir hikâye sıralaması ile kurgulanması gerekir. Video kesimi, müzik ekleme, efekt ekleme gibi düzenlemelerin doğru bir biçimde yapılması videoya daha profesyonel bir imaj katar.
    Tanıtım Videosu Çekimi Sürecinde Dikkat Edilecek 5 Önemli Kural?

    Tanıtım Videosu Çekimi işleminde ses, kadraj ve kamera ışıklandırma gibi önemli noktalar yer alır.

Kaliteli Tanıtım Videosu Çekimi Nasıl Olur?

Hedef kitlenizi belirlemek videonun içeriği, tonu, vurgusu veya sunumu açısından önemlidir. Mesajın uygun biçimde tasarlanması hedef kitlenin anlamasını sağlar. Video senaryosu tanıtım akışını belirler.  Mesajı görsel olarak kitleye sunan temel unsurlar arasında yer alıyor.

İyi bir tanıtım filmi senaryosu izleyicinin ilgisini çekecek ya da harekete geçirecek mesajları içermelidir. Dikkat çekici bir başlangıç izleyicilerin videoyu izlemeye devam etmesini sağlar. Çekimler, grafikler, infografikler veya animasyonlar görsellik açısından izleyicinin mesajı daha iyi anlamasına yardımcı olan ek unsurlar arasındadır. Tanıtım videosu çoğunlukla 1 ila 2 dakika arasında izleyicileri sıkmaması açısından kısa ve öz olmalıdır. Video sonunda kitlenin eylemde bulunması için çağrı yapılması gerekir. Bu çağrı web site ziyareti, ürünleri satın almaları ya da abone olmaları anlamında net ve açık bir şekilde yapılan eylemdir.

Tanıtım videosu hizmeti hakkında detaylı bilgi almak için image8 uzman ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

, , ,