Tanıtım Videosu Nedir? Tanıtım Videosu Türleri Nelerdir?

20 Mart 2023
Posted in Blog
20 Mart 2023 u0171928

Tanıtım videosu yani tanıtım filmi; bir ürün, kurum ya da hizmet hakkında kamuoyunu ve hedef kitleyi bilgilendirmek için hazırlanan görsel tanıtım çekimleridir. Tanıtım videosunda pek çok iletişim materyali ve stratejisi kullanılıyor. Profesyonel bir tanıtım videosunu hazırlama, markayı tam olarak anlamaktan geçer. Profesyonel tanıtım videoları en yüksek etkileşim sağlayan iletişim araçlarıdır.

Özellikle son yıllarda pek çok kullanıcıya sahip olan sosyal medya kanallarında en çok ses getiren ve etkileşim alan içerikler tanıtım videolarıdır. Kurumsal tanıtım, İnfografik tanıtım, ürün tanıtım, firma tanıtım, etkinlik veya web sitesi tanıtım videosu gibi tanıtım videosu çeşitleri vardır. Videolar, firmanız ve ürünlerinizin tanıtımı için planlanıyor. Videolar, pazarlama kampanyalarınız ve sosyal kanallarınız için özel olarak hazırlanıyor.

Tanıtım Videosu Türleri Nelerdir?

Tanıtım videosunun çekim süreci tanıtım videosunun türüne göre değişiklik gösterir. İçeriği bakımından da tanıtım videoları, birbirinden farklıdır. İçerikleri, tasarım süreci ile birbirinden ayrılan en sık kullanılan tanıtım filmi türlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Kurumsal Tanıtım: Kurumsal tanıtım için video, dil olarak daha kurumsal yapıda hazırlanır. Tasarımlarda ilgili markanın kurumsal renklerinin kullanmasına özen gösteriliyor.
  • İnfografik Tanıtım: İnfografik tanıtım için video, infografik tasarımların hareketlendirilmesi ile alınan görüntülerle hazırlanan tanıtım videosudur.
  • Ürün Tanıtım: Ürün tanıtım için video, bir markanın satışa sunacağı bir ürünün tanıtımını yapmak için hazırlanır. Ya da yeni çıkan bir ürünü hedef kitleye tanıtmak amacı ile tasarlanan tanıtım videosudur. Tüm tanıtım videolarında da olduğu gibi ürün tanıtım filmlerinde gerçek görüntüler kullanılabiliyor. Ya da motion tasarımlarda tercih ediliyor.
  • Firma Tanıtım: Firma tanıtım için video, kurumsal tanıtım filmi olarak da ifade edilir. Adından anlaşılacağı gibi bir firmayı tanıtmak amacı ile yaşama geçirilir.
  • Etkinlik Tanıtım: Etkinlik tanıtım için video; konser, fuar, sempozyum gibi tüm organizasyonları hedef kitleye tanıtmak amacı ile tasarlanan tanıtım videosu türüdür.
  • Web Sitesi Tanıtım: Yeni bir web sitesinin ya da hali hazırda yayında olan bir web sitesinin tanıtımını yapan ve fazla kişiye ulaşmasını sağlamak amacı ile tasarlanan tanıtım videolarıdır.

Tanıtım Videosu hizmeti hakkında detaylı bilgi almak için image8 uzman ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.